Sütyen Nasıl İcat Edildi?

Sütyen Nasıl İcat Edildi?

Kadınların günlük yaşamının vazgeçilmezlerinden olan sütyen nasıl icat edildi? Sütyen, kadınların göğüslerini dik tutmak, toparlamak ve dolgun göstermek için giydikleri bir iç çamaşırıdır. Son yıllarda sütyen iç çamaşırı olmasının yanı sıra farklı türden kumaşlarda ve desenlerde üretilmesiyle kadınlar için vazgeçilmez bir aksesuar olmaya başlamıştır.

Sütyenin icadını araştırdığımızda karşımıza Mary Phelp Jacop ya da sonraki adıyla Caresse Crosby çıktı. Sütyeni icat eden kadın Mary Phelps Jacob’un yaşamını gelin birlikte inceleyelim. Günümüzün modern görünümlü sütyenlerinin ilkini çok genç yaşlarda bir çözüm olarak elleriyle yaptı. 1900’lü yıllarda korse, bedeni sıkıştırarak belden göğüslere ve kalçalara doğru kadınların belini ortaya çıkarmak için kullanılan en önemli unsurdu. Ancak fazlasıyla daralttığı için ızdıraba dönüşebiliyordu.

Mary 1910 yılında bir davete gidebilmek için elbise satın aldı. Ancak o zamanlarda giyebileceği tek iç çamaşır sert malzemelerden yapılmış korseydi.

Davet için aldığı göğüs dekoltesi derin elbisesini giydiğinde korsenin üzerinden göğüslerinin şekilsiz durmasından rahatsız olan Marry, hizmetçisini çağırır ve ona iki tane ipek mendil ve bir pembe kurdele getirmesini söyler. İpek mendilleri kesip kurdeleyi diker ve ilk modern sütyen yapılmış olur.

Mary’nin gittiği baloda rahatça dans etmesi ve hareketlerindeki rahatlık herkesin dikkatini çeker. Bir süre sonra çevresindeki kadınlarda Mary’den kendileri için de sütyen dikmesini ister. Önceden de göğüsleri destekleyen birçok iç çamaşırı yapılmıştı ancak Mary, 1914’de 19 yaşındayken üst kol bölgesi için üretilen “Brassiere” adını verdiği iç çamaşırının patentini alan ilk kişi oldu. 3 Kasım 1914’de ABD Patent Dairesi’nden patentini aldığı iç çamaşırı tasarımı “yumuşak, hafif, rahat ve göğüsleri ayıran” şeklinde tanımlanır.

 

Yorum Yap

Yorumların yayınlanmadan önce onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın

Aramak istediğiniz ürünü yazınız

Sepetin